1. გაკვეთილის თემა
|
აკაკი
წერეთელი ,,ჩემი თავგადასავალი“. ძიძასთან-სოფელ სავანეში
|
2. სწავლების საფეხური
და კლასი
|
V კლასი
|
3. ინტეგრირებული
საგნები, მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა. ლამარა მჭედლიშვილი
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
20 მოსწავლე
|
5. განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
კლასში არ არის განსაკუთრებული მიდგომის
საჭიროებების მქონე მოსწავლე
|
6. გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
აკაკი
წერეთლის ბიოგრაფიისა და იმდროინდელი
ისტორიული ჩვეულების-ძიძაობის- გაცნობა.
|
7. გაკვეთილის სასწავლო
მიზნები (საგნების მიხედვით)
|
ა) ტექსტის გააზრება;
ბ)საპრეზენტაციო
უნარების განვითარება;
გ)
ტექსტის ეპიზოდებად დაყოფა, დასათაურების
უნარ-ჩვევათა სრულყოფა;
დ)
შემოქმედებითი მუშაობის წახალისება.
|
8. ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგი/ინდიკატორები
|
ქართ.V 1,4,6,11.
|
9. წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა
იციან მოკლე ბიოგრაფია, შესწავლილი აქვთ ორი ლექსი
|
10. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
ა)მოსმენა
აკაკი წერეთლის ხმის;
5 წთ.
ბ)ჩვენება
მწერალთა სურათებისა, საიდანაც უნდა ამოიცნონ აკაკი წერეთელი;
1 წთ.
გ)
ეკრანზე აკაკი წერეთლის რამდენიმე სურათის ჩვენება; 3 წთ
დ)
ფრაგმენტი ფილმიდან ,,აკაკის აკვანი“; 8 წთ.
ე)
მოთხრობის სათაურის ,,ჩემი თავგადასავალის“ ეკრანზე ჩვენება და კითხვების დასმა.
3 წთ.
ვ)
ტექსტის წაკითხვა მასწავლებლისა და მოსწავლის მონაცვლეობით (ტექსტის წაკითხვის
პარალელურად პორტრეტების ჩვენება); 10
წთ.
ზ)
კითხვებზე პასუხი;
3 წთ.
თ)
ჯგუფური მუშაობა. 10 წთ.
ი)
საშინაო დავალება;
1 წთ.
|
11. შეფასება
|
განმსაზღვრელი
შეფასება
2 წთ
|
12. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
კომპიუტერი,
პროექტორი, წიგნები, ფოტოები, ელექტრონული პროგრამები, სახელმძღვანელო, ფილმი
|
შეფასების რუბრიკა
განმსაზღვრელი
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
საუკეთესო
|
რამდენად გაიაზრა დავალება
|
ვერ გაიაზრა
|
ნაწილობრივ გაიაზრა
|
კარგად გაიაზრა
|
ვიზუალური ნაწილი
|
ვერაფერი წარმოადგინა
|
სქემა არ იყო სრულყოფილად შესრულებული
|
წარმოდგენილი სქემა სრულყოფილია
|
ორიგინალობა
|
არ იყო ორიგინალური
|
ნაწილობრივ გამოამჟღავნა ორიგინალურობა
|
თვალსაჩინო იყო ორიგინალობა
|
მოსწავლეთა ჩართულობა
|
მუშაობდა მხოლოდ ლიდერი
|
მუშაობდა მხოლოდ ნაწილი
|
ჯგუფის ყველა წევრი მუშაობდა
|
მიზნის მიღწევა
|
ვერ მიაღწია
|
მინიმალურად არის მიღწეული დასახული მიზანი
|
მიზანი სრულად არის მიღწეული
|
No comments:
Post a Comment